Próba wysiłkowa

Badania
diagnostyczne

Próba wysiłkowa

Próba wysiłkowa jest jednym z podstawowych nieinwazyjnych badań diagnostycznych, stosowanym w kardiologii do oceny odpowiedzi mięśnia sercowego na wysiłek fizyczny. U osób ze zwężonymi naczyniami wieńcowymi możliwość wzrostu przepływu wieńcowego pod wpływem wysiłku jest znikoma i obciążanie pracą powoduje niedotlenienie mięśnia serca. Może to prowadzić do wystąpienia bólu wieńcowego, a w zapisie EKG mogą pojawić się zmiany świadczące o chorobie niedokrwiennej.

Próba wysiłkowa jest badaniem, które posiada przeciwwskazania względne lub bezwzględne do jej wykonania. W związku z czym wskazane jest aby pacjenci mieli skierowanie od lekarza z pełnym rozpoznaniem i celem wykonania badania.

Chorzy zgłaszający się do pracowni będą zawsze zbadani przez lekarza wykonującego badanie.
Lekarz po zebraniu wywiadu chorobowego i zbadaniu chorego zakwalifikuje pacjenta do wykonania testu wysiłkowego. W przypadku stwierdzenia przeciwwskazań może zaistnieć sytuacja, kiedy lekarz odmówi przeprowadzenia badania. W przypadku zaistnienia takiej sytuacji lub wystąpienia stanu, w którym wykonywanie próby wysiłkowej jest praktycznie mało przydatne z powodu braku możliwości oceny zmian odcinka ST i załamka T pod wpływem wysiłku, lekarz może zaproponować pacjentowi inne, bardziej adekwatne badanie diagnostyczne.
Badania obciążone jest ryzykiem i dlatego jest wykonywane w obecności lekarza oraz pielęgniarki w pracowni prób wysiłkowych z pełnym zabezpieczeniem możliwości przeprowadzenia postępowania reanimacyjnego (defibrylator, leki).

Konsultacje kardiologiczne